KORKUNÇ CEZA

By Tamara Kula

Translated by Cem Tanriverdi

Aleks okuldan eve doğru ayaklarını sürüyerek yavaşça yürüyordu. Annesinin sinirden kuduracağını biliyordu. Düşündüğü gibi, Aleks ön kapıyı açtığında annesi onu bekliyordu.

"Evet?" dedi annesi "Matematik sınavı nasıl geçti?" Aleks içini çekti ve sırt çantasından sınav kağıdını çıkardı.

"Oh Alex!" diye bağırdı annesi. "Sana kaç defa söylemeliyim daha fazla çalışman gerektiğini! Sen artık cezayı hakkettin."

Aleks sızlanmaya başladı. "Ama anneee!" birden aklına bir fikir geldi. "Tamam beni cezalandırabilirsin," dedi, "Ama lütfen beni araba yıkamaya zorlama. Bir defasında babama yardım etmek zorunda kaldım ve bundan nefret ettim!"

Annesi gülümsedi "Demek araba yıkamaktan nefret ediyorsun. Peki o zaman, bu senin için en iyi ceza" dedi.

Aleks suratını astı. Fakat içinden, gülüyordu. Annesi numarayı yemişti! Ne kadar güzel bir ceza!

Az sonra Aleks, arabaya hortumdan su püskürtmeye başladı. Araba yıkamayı seviyordu. "Kendi arabam olduğunda onu her gün yıkayacağım!" diye içinden geçirdi Aleks.

Bu arada arkadaşı Jimi önünden geçiyordu. "Vay be!" diye bağırdı jimi. "Ailen kendi başına araba yıkamana izin veriyor mu? Sen çok şanslısın!"

Aleks sadece sırıttı ve sabunlu süngerle fırçalayarak arabayı temizlemeye başladı. Bu arada iki kız önünden geçiyorlardı. "Merhaba Aleks!" dedi Susan. "Sen arabamı yıkıyorsun? Bu harika!" dedi Mandi.

Annesi, Aleks’in ne yaptığını görmek için dışarı bakmaya karar verdi. "Çok garip...," diye düşündü annesi. Aleks gülüyor ve çalışırken arkadaşları ile sohbet ediyordu. "Galiba o bundan zevk alıyor ! Aslına bakarsan, gösteriş bile yapıyor!" Annesi, Aleksin onu aldattığının farkına vardı ve gülmeye başladı.

Sonraki hafta Aleks, başka bir matematik sınavından zayıf alarak okuldan eve döndü. "Ben yine araba yıkamak zorundayım değil mi Anne?" diye sordu.

"Bekle bir dakika!" diye yanıt verdi annesi. "Bu defa senin cezan başka. Bundan sonra matematik sınavından 100 alana kadar hiçbir zaman araba yıkamayacaksın!"

Aleks öyle bir şok oldu ki şaşkınlığından dili tutuldu.

SON

Back to the Story Translation Project

Facebook Twitter email

Starting Off

Fun Extras

More Info

Teachers' Lounge

"You live a new life for every new language you speak."

- Czech Proverb

Do you want to help translate these stories into other languages? Visit our Story Translation Project